HaberlerOrtadoğuSuriye

Türkiye-Suriye sınırındaki Yayladağı sınır kapısı kapatıldı

Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye-Suriye sınırında yer alan Yayladağı Kara Hudut Kapısı’nın geçici olarak kapatıldığını bildirdi.

Bakan Yazıcı yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle Cilvegözü, Öncüpınar, Karkamış ve Akçakale kara kapılarında verilmekte olan gümrük hizmetleri 24 Temmuz 2012, 20 Eylül 2012 tarihlerinde yeniden planlanmış ve bazı sınırlamalarda bulunulduğunu hatırlattı. Bahsi geçen önlemler Yayladağı Sınır Kapısı’nda geçerli olmayıp, günümüze kadar yalnızca yolcu geçiş işlemlerinin gerçekleştirildiğini belirten Bakan Yazıcı, “Suriye ile Türkiye arasında hizmet vermekte olan gümrük kapılarını çok sıkı bir şekilde takip ediyoruz, denetliyoruz. Reyhanlı’da meydana gelen elim olaydan sonra ilk gün Yayladağı Gümrük Kapısını faillerin kaçmasını önlemek amacıyla geçici olarak kapatmıştık. O günden bu yana değerlendirmeler yaptık. Suriye Hükümeti ile Hükümet taraftarıyla mensup insanların Türkiye’ye giriş-çıkış yaptığı tek kapı Yayladağı Gümrük Kapısı. Güvenlik algısı son derece yüksek. Dolayısıyla insanların, giren-çıkan insanların her birini hiç kaçırmadan ya fizik olarak aramaya tabi tutacaksınız veya başka yöntemleri devreye sokacaksınız” dedi.

Yayladağı kara hudut kapısına ilişkin olarak son dönemde Hatay Valiliği ile birtakım değerlendirmeler ve istişarelerde bulunduklarını vurgulayan Bakan Yazıcı, “Söz konusu kapıda muhtemel güvenlik sıkıntılarını önleyebilecek herhangi bir alt yapı sisteminin bulunmaması; Ekonomimize ciddi bir katkı sağlamamakla birlikte hala faal olan kapının Suriye’de yaşanan iç savaş ve güvenlik zaafiyetlerine ülkemizi de açık hale getirecek bir takım şahıslar ve faaliyetler için uygun ortam sağlaması; Kapıda halihazırda çalışan personelin iş yoğunluğu ve ticari faaliyetler açısından daha çok ihtiyaç içerisinde olduğu bilinen ve Suriye’ye açılan diğer kara hudut kapılarına aktarılmasının daha faydalı olması; Kapıdan giriş ve çıkış yapan Türk ve yabancı vatandaşlarının can ve mal güvenliğinin korunması için söz konusu kapıda bazı teknik alt yapı ve güvenlik tedbirlerinin alınması açısından belli bir zamana ihtiyaç duyulması gibi nedenlerle Kapının geçici olarak kapatılması yönünde görüşümüz bugünkü tarihli yazımızla Hatay Valiliğine gönderilmiştir.

Yayladağı Kara Hudut Kapısının herhangi bir olumsuzluğu önlemek adına 1 ay süreyle Türk ve yabancı vatandaşlarına yönelik sadece giriş gümrük hizmeti vermeye devam etmesinin yerinde olacağı da belirtilmiştir” dedi.

Bakan Yazıcı, hem kapının altyapı donatılarını takviye etmek hem de güvenlik amaçlı hizmetleri daha etkin hale getirmek amacıyla mülki amirlikler ve bölge müdürlüğünden ve konuyla alakalı birimlerle yapılan istişareler sonucu Türkiye ile Suriye arasında Hatay’da Yayladağı gümrük kapısındaki gümrük hizmetlerini ifade ettiği altyapı ve güvenlik önlemlerini gerçekleştirecek araç-gereçleri devreye sokmak amacıyla geçici olarak bugünden itibaren durdurmuş bulunduklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Elbette ki daha önce Suriye’ye giriş yapmış ya da Suriye üzerinden yabancıların Türkiye’den geçmek suretiyle transit seyahatlerini gerçekleştirmeleri için bir ay süreyle, bugünden itibaren bu tür hizmetlere yönelik gümrük hizmetlerini sürdüreceğiz. Yani, Suriye’de bulunup da Türkiye’ye geçecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Suriye’de bulunan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye üzerinden transit kendi ülkelerine veya başka ülkelere geçmeleriyle ilgili gümrük hizmetlerini bugünden itibaren bir ay süreyle sürdüreceğiz. Bir aylık süre sonunda altyapı ve güvenlik gibi mülahazalarla geçici olarak durdurulmuş kapıyla alakalı, Yayladağı Gümrük Kapısıyla alakalı yapmayı planladıklarımızı gerçekleştirdiğimiz takdirde yeniden hizmete açılacak. Şayet bir ay içerisinde gerçekleştirmeyecek durumda olursak, 1 aydan sonra gümrük hizmetini geçici olarak tamamen durmuş olacak.

Özetle; bugünden itibaren giriş-çıkış tüm gümrük hizmetleri Yayladağı Gümrük Kapısında geçici olarak durdurulmuştur. Sadece Suriye tarafında olup Türkiye’ye geçecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları da Türkiye üzerinden transitleriyle alakalı bu transferi sağlamak üzere bir ay süreyle bu giriş yapanlara gümrük hizmeti verilecek. Dolayısıyla bu konunun tüm insanlar tarafından, vatandaşlarımız tarafından, komşularımız tarafından bilinmesinde mağduriyetlerin önlenmesi bakımından yarar olduğu konusundayım. Yazılı talimat gereği yapılmak üzere Hatay Valiliğine, Bölge Müdürlüğümüze ve ilgili yerlere ve bilgi için de ilgili bakanlıklara bugün itibariyle iletilmiştir. ”

04.09.1953 tarihli ve 4/1407 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile hudut kapısı ilan edilmiştir. Suriye tarafındaki karşılığı Kesep Hudut Kapısı’dır. Kapıda bulunan A sınıfı Yayladağı Kapı Gümrük Müdürlüğü Yayladağı ilçe merkezine 5 km. uzaklıkta olup yolcu işlemleri yürütülmektedir. Toplam alan büyüklüğü 10 bin 23 m² dir. Biri çıkış diğeri giriş olmak üzere 2 peron mevcuttur.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.