HaberlerOrtadoğuSuriye

Türkiye, UNESCO’ya güldüren Suriye başvurusu yaptı

Türkiye Suriye’deki tarihi ve kültürel mirasın Suriye yönetimi tarafından yağmalandığını iddia ederek konuyu UNESCO gündemine taşıdı. Türkiye’nin iddiasına karşın bir çok tanık ve kanıt Suriye’deki insanlık dışı talanın faillerinin Türkiye’nin desteklediği silahlı muhalifler olduğunu ortaya koyuyor.

Suriye’de tarihi ve kültürel mirasın Suriye rejimi tarafından hedef alındığını savunan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun talimatı üzerine konuyu Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nde (UNESCO) gündemine taşındı. UNESCO yürütme kurulu toplantılarının sonunda söz alan Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gürcan Balık, Suriye’de çatışmalar sırasında tarihi, kültürel ve dini mirasın tahribatı konusunda suçun Suriye yönetiminde olduğunu savundu.

Suriye delegasyonu ise ülkedeki iç çatışmalarda Türkiye’nin sorumluluğuna dikkat çekerek, ülkedeki dini, tarihi ve kültürel mirasın Türkiye üzerinden yurt dışına çıkarıldığını ve Türkiye’nin bunlara göz yumduğunu belirtti.

Türkiye bu çıkışıyla ABD’den tam destek alırken, İran, Küba ve Venezüella gibi ülkeler, bu tür bir tartışmanın UNESCO’da değil, New York’ta BM’de yapılması gerektiğini kaydetti. Şuana kadar Suriye’ye dönük emperyalist saldırganlığın yanında yer alan Arap Birliği adına konuşan Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır temsilcileri ise tarihi ve kültürel varlıkların yağmalanması konusunda endişe olduklarını kaydettiler, ancak Suriye yönetimini doğrudan suçlayan ifadelerden kaçındılar.

Türkiye’nin Suriye yönetimini suçlamasına karşın, şuana kadar ortaya çıkan video kayıtları ve görgü tanıklarının yanı sıra, Suriye’deki yanlı tutumuyla gündeme gelen uluslararası medya kuruluşlarının yer verdiği haberler dahi ülkede yağmalanan ve tahrip edilen tarihi ve kültürel değerlerin faillerinin Türkiye’nin de destek verdiği muhalifler olduğunu net bir biçimde ortaya koyuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.