HaberlerOrtadoğu

Türkiye Yönetimi, Taksim’ de Çıkan Çatışmalarda Yaralanan Halka İnsanlık Gereği Yardım Eden Doktorlara Soruşturma Açtı

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ahmet Özdemir Aktan, Gezi Parkı’nda görev yapan doktorlara soruşturma açılacağı yönündeki iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ahmet Özdemir Aktan, Gezi Parkı’nda görev yapan doktorlara soruşturma açılacağı yönündeki iddialarla ilgili, “Bu revirlerde çalışan hekimlerden birisi de benim. Bu görevi yapmaktan gurur duyuyorum. Eğer bu bir suçsa, buna bir soruşturma açılacaksa bundan da onur duyarım” dedi.

Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Tabip Odası üyeleri, Gezi Parkı’nda görev yapan doktorlara soruşturma açılacağı yönündeki iddialara ilişkin parkın merdivenlerinde basın açıklaması yaptı.

Bazı eylemcilerin de destek verdiği gruptakiler, burada “Gezi Parkı Yaşamdır Hekimler Yaşamı Savunuyor” ve “Tek Bir Hastamızın, Meslektaşımızın Dahi İsmini Sağlık Bakanlığına Vermeyeceğiz” yazılı pankartlar açtı.

Grup adına açıklama yapan Aktan, Sağlık Bakanlığının mesleklerini yaptıkları için kendilerine teşekkür etmek yerine suçlamaya çalıştığını savundu.

Doktorların daha önce Marmara ve Van depremlerinde de aynı yardımı yaptığını belirten Aktan, şöyle devam etti:

“Bu durum suç ise suç işlemeye devam edeceğiz. Tüm evrensel bildiriler ve tıp bildirileri, acil durumdaki hastaya hekimlerin, sağlık çalışanlarının müdahale etmesini ön koşul olarak koyar. Bu revirlerde çalışan hekimlerden birisi de benim. Bu görevi yapmaktan gurur duyuyorum. Eğer bu bir suçsa, buna bir soruşturma açılacaksa bundan da onur duyarım.”

Aktan, Türkiye genelinde gönüllü revirlerde çalışan bütün sağlık çalışanlarına ve tıp fakülteleri öğrecilerine teşekkür etti.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören de uzun süren eğitimler sonucunda aldıkları diplomalarının kendilerine her türlü yetkiyi verdiğini dile getirerek, “Nerde olursak olalım o an sağlık hizmetine kimin ihtyacı varsa o hizmeti vermek durumundayız. Bunu yapmazsak esas suç işlemiş oluruz. Bu soruşturma, hizmetimizin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir ibret belgesidir” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.