EkonomiHaberler

Türkiye’de esnaf satış yapamamaktan, vatandaşlar ise fiyatlardan yakınıyor

Ramazan ayına günler kala tarihi Mısır Çarşısı’nda esnaf satış yapamamaktan, vatandaşlar ise fiyatlardan yakınıyor

Ramazan ayına günler kala tarihi Mısır Çarşısı, bu yıl umduğunu bulamadı. Ramazan için zeytinden peynire, hurmadan baharat ürünlerine kadar yeni ürünler tezgahlardaki yerini alırken; vatandaş fiyatların pahalılığından, esnaf ise satış yapamamaktan dert yandı. Mısır Çarşısı esnaflarından Mahmut Yıldız, Ramazan’ın vazgeçilmezi hurmanın fiyatında bir artış olmadığını belirterek, “Ramazan’a günler kala hala bir yoğunluk yok. Bu sene bayağı bir durgunluk görüyoruz. Hazırlıklarımızı tamamladık, vitrinlerimizi tamamlıyoruz. Hurma her zaman tüketilmesi gereken bir meyve. Hurmada yaklaşık 12 çeşit vitamin var. Sadece Ramazan’da değil, 12 ay boyunca tüketmemiz lazım” diye konuştu. Hurmaların fiyat aralığını sıralayan Yıldız, “20 TL’den 60 TL’ye kadar hurma çeşidimiz var. Peygamber Efendimizin kendi eliyle diktiği hurma var. İnsanlar genelde şifa niyetine yiyorlar. Onun fiyatı da 120 lira” dedi.

Satış yapamadıklarını belirten Lisan Topal ise, “Ramazan’a biraz zayıf girdik. Bir canlılık yok. Kalabalık var ama millette alım gücü yok. Süt fiyatıyla kıyaslarsak bu fiyatlar çok çok aşağıda sayılır. Peynirlerin fiyat aralığı 8,5 TL ile 20 TL’den alıcı bekli-yor. Fiyatlar normal, Ramazan’a yansımış bir şey yok” ifadelerini kullandı.
Erdal Özsoy isimli vatandaş da, insanlarda alım gücünün olmadığını dile getirerek, “İnsanlarda Ramazan telaşı var ama alışveriş yok. Alışveriş olmamasının sebebi fiyatlar yüksek, insanlarda para yok. Fiyatlar 9 TL ile 13 TL arasında değişiyor. En yükseğinin fiyatı 20 TL’dir. Onda da boy farkı vardır. Etli ve iri boydur. Aşağı yukarı fiyatlar birbirine denktir ama insanlarda para olmayınca alışveriş yapmıyorlar” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.