HaberlerOrtadoğu

Türkiye’de online alışveriş yapan kişi sayısı 10 milyona ulaştı

Kredi kartları sanal alışverişe yönlendiriyor

Türkiye’de günümüzde online alışveriş yapan kişi sayısı 10 milyona ulaştı. Bu rakam internet kullanıcılarının yüzde 28’ini oluşturuyor. Kredi kartı kullanımının yoğunluğu sanal alışverişi teşvik ediyor.

Türkiye’de e-ticaret dünyasında 10 milyon online alışveriş yapan kişi bulunuyor. Söz konusu kişilerin yüzde 75’i 18-35 yaş aralığında yer alıyor. Bu kişilerin yüzde 45’inin kadın olması dikkat çekiyor. E-ticaret sitelerinin sayısı ise 5000’i aşmış durumda. E-ticaret sektörünün hızlı büyümesinin nedenleri arasında, yaygın internet kullanımı, yüksek kredi kartı penetrasyonu, güçlü lojistik altyapı, yaygın mobil internet kullanımı ve viral kullanım etkisi gösteriliyor.

Sonuçlara göre e-ticaret pazarı artan satın alım gücü, Avrupa seviyesine çıkan kişisel harcamalar, rekabetle artan hizmet kalitesi ve güven sayesinde hızla büyüyor. Türkiye’de online alışverişin ilk üç il sırasının değişmediği görülüyor. İstanbul, Ankara ve İzmir başta yer alırken bu illeri Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Adana ve Konya takip ediyor.

Ülkemizde e-ticaret sitelerinden en çok elektronik, tekstil, ayakkabı, aksesuar, bilet, seyahat, yemek ve çiçek alışverişi yapılıyor.

Türkiye kreti kartı sayısı sıralamasında 54 milyon ile Avrupa’da 2., banka kartı sayısında 89 milyon ile 3., POS Makinesi sayısında 2 milyon ile 1. ve ATM sayısında 35 bin ile 6. sırada yer alıyor. 75 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 88’i mobil aboneyken, 66 milyon mobil abonenin yüzde 56’sı 3G cihaz kullanıcısı. 37 milyonluk 3G cihaz kullanıcısının yüzde 35’i yani 13 milyonu 3G abonesi. Türkiye iOS ve Android uygulamalarını en çok indiren ve kullanan 10 ülkeden biri. Kullanıcıların 6.5 dakikada bir telefonuna bakması ise dikkat çekici veriler arasında yer alıyor.

Türkiye 31,7 milyon Facebook kullanıcısı ile dünyada 7., 6.5 milyon Twitter kullanıcısı ile dünyada 11., yüzde 1.6 kullanım sayısı ile Youtube sıralamasında dünyada 14. Sırada yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.