HaberlerOrtadoğu

Türkiye’de yüzlerce gösterici tutuklandı

Pazar gecesini pazartesine bağlayan gece boyunca İstanbul, Ankara başta olmak üzere başka şehirlerde de devam eden olaylarda, 455 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

İstanbul ve Türkiye genelinde dün tüm gece devam eden olaylarda gözaltına alınan kişilerin sayısı açıklandı. Gezi Parkı olayları ile ilgili dün İstanbul’da 193 kişi, Ankara’da 105 kişi Türkiye genelinde ise 455 kişi gözaltına alındı. Öte yandan İstanbul’da gözaltına alınanlardan 22’si ‘olayları organize etmek’ ile suçlanıyor.

İstanbul’da önceki gün Gezi Parkı’na yapılan polis müdahalesinin ardından, dün de Taksim civarında polis ile göstericiler arasında gece boyu aralıklarla olaylar yaşandı.

Olaylar sırasında gözaltına alınan 171 gösterici önce çeşitli polis merkezlerinde tutuldu daha sonra da geç saatlerde Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Haklarında, “Gösteri kanununa muhalefet, kamu malına zarar vermek, polise mukavemet”ten işlem yapıldığı belirtilen 171 kişinin gün içerisinde adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Bu arada, dün sabah saatlerinde Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri “başladığından beri olayların organizasyonunda bulunduğu” iddiası ile bir dizi operasyon gerçekleştirdi. Yapılan operasyonlarda, aralarında Çarşı Grubu üyeleri ile iki doktorun da bulunduğu 22 kişinin evlerine yapılan baskınla gözaltına alındığı öğrenildi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ağustos 2022 (1) içerik yüklenmiştir.