HaberlerOrtadoğu

Türkiye’deki eylemlerde 59’u ağır 7822 kişi yaralandı

Türk Tabipleri Birliği, Gezi Parkı eylemlerinde dört kişinin hayatını kaybettiğini, toplam 7 bin 822 kişinin yaralandığını açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği’nin yazılı açıklamasına göre, “kamu hastanelerine, özel hastane ve tıp merkezlerine ve çatışmaların yaşandığı alanlarda kurulan revirlere toplam 7 bin 822 kişi yaralı olarak başvurdu.”

Açıklamaya göre; ”Yaralanmaların içeriğini biber gazına bağlı yüzeyel yangı ve solunum sıkıntıları, astım krizi, epilepsi atakları, yakından atılan biber gazı kapsülleri, plastik mermiler ve darpa bağlı kas-iskelet sistemi yaralanmaları/kırıklar, kafa travmaları, plastik mermilerden kaynaklı görme kayıplarına varan göz problemleri ve karın içi organ yaralanmaları oluşturuyor.”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 17 Haziran saat 18:00 itibariyle tespit edebildikleri tüm yaralanmaların polis şiddeti sonucu olduğunu belirtti.

Eylemlerde şu ana kadar dört kişi hayatını kaybetti: Mehmet Ayvalıtaş (İstanbul), Abdullah Cömert (Antakya), Mustafa Sarı (polis memuru, Adana), Ethem Sarısülük (Ankara).

Toplam 59 kişi ağır yaralı. İstanbul’da dört, Ankara’da bir, Eskişehir’de bir kişi olmak üzere altı ağır yaralının hayati tehlikesi var. 100 kişi kafa travmasına uğradı, 11 kişi gözünü kaybetti, bir kişinin dalağı alındı.

Eylemcilerin sağlık durumları:
İstanbul: 21’i ağır 4 bin 477 yaralı. Bir ölüm, dört kişinin hayati tehlikesi sürüyor. Altı kişi kırıklı kafa travmasına uğradı, altı kişi gözünü kaybetti.

Ankara: 21’i ağır 1350 yaralı. Bir ölüm. Yedi kırıklı kafa travması, dört görme kaybı.
İzmir: İkisi ağır 800 yaralı.
Antakya: Bir ölüm. Üçü ağır 161 yaralı.
Adana: Bir ölüm. Altısı ağır 162 yaralı. Beş kafa travması.
Eskişehir: İkisi yoğun bakımda, üç kişinin hayati tehlikesi devam ediyor. Toplam 300 yaralı.
Muğla: Biri ağır 50 yaralı.
Mersin: Biri ağır 17 yaralı.
Bursa: Biri kafa travması iki yaralı.
Balıkesir: 155 yaralı.
Kocaeli: 10 yaralı.
Antalya: Biri ağır 150 yaralı.
Rize: Sekiz yaralı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.