HaberlerOrtadoğu

Türkiye’deki Gezi Parkı Olaylarıyla İlgili 22 Gazeteci İşten Atıldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gezi Parkı direnişinin başladığı 27 Mayıs 2013 tarihinden bu yana, en az 59 basın emekçisinin işinden olduğunu, zorunlu izne gönderilen en az 14 basın emekçisinin ise durumunun belirsizliğini koruduğunu açıkladı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi, medyada yaşanan işten atmalara ve istifalara dikkat çekmek için TGS Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk olarak söz alan TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, 27 Mayıs’tan bu yana yalnızca sendikanın tespit edebildiği kadarıyla en az 59 basın emekçisinin işinden olduğunu, zorunlu izne gönderilen en az 14 basın emekçisinin ise durumunun belirsizliğini koruduğunu açıkladı.

Durmuş’un verdiği bilgilere göre, bu 59 basın emekçisinin 22’si işten atılırken, 37’si ise istifa etmek durumunda kaldı. Her geçen gün bu listeye yeni isimlerin eklendiğine dikkat çeken Durmuş, “TMSF’nin el koymasının ardından hükümete yakın sermaye gruplarına satılan ve yayın çizgisi değiştirilen medya kuruluşlarında da işten atmalar sürüyor” dedi.

Durmuş, “bu istifaların ve işten atmaların büyük çoğunluğunun, Gezi Parkı direnişinde medya kuruluşlarının izlediği sansüre ve dezenformasyona dayalı yayın politikalarıyla doğrudan ilişkili olduğunu” belirtti.

Basın emekçilerinin, AKP iktidarının ve patronların baskısına, sansür ve dezenformasyona karşı gazetecilikleriyle direndiklerini ifade eden Durmuş, “Meslektaşlarımız halkın doğru haber alma hakkı için çabaladılar ve bunun bedelini işlerini kaybederek ödediler. Kiminin dergisi kapatıldı, kiminin televizyon programı kaldırıldı, kiminin yazısı, haberi sansürlendi. Twit attığı için işten atılan meslektaşlarımız oldu. Bir meslektaşımız, yalnızca çalıştığı işyerinin önünde eylem yapan protestoculardan birine selam verdiği için kovuldu” diye konuştu.

İşten atılan, istifa eden, tüm bu baskılar altında işini yapmaya çalışan basın emekçileriyle dayanışma içinde olacaklarını vurgulayan Durmuş, “Kalemimiz üzerindeki baskılara, güvencesiz çalıştırılmaya, haklarımıza dönük saldırılara karşı etkin bir mücadele yürütmenin yegâne yolu örgütlenmekten geçiyor” diye konuştu

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.