HaberlerİranOrtadoğu

Türkiye’deki İranlı mültecilerin sayısında bir artma yok

Birleşmiş Milletler’in Ankara’daki Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu, Washington Post gazetesinin Türkiye’deki İranlı mülteci sayısının arttığına dair haberini yalanlayarak bu yıla nazaran geçen yıl büroya başvuran İran mülteci sayısının az olduğunu belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Metin Çorabatır ile yapılan bir söyleşide bu ülkedeki mülteciler komiserliklerine başvuran İranlı mülteci sayısı hakkında bilgi aldı.

Türk basını da Washington Post’a dayanarak verdiği haberde İranlı yüzlerce aydın, sanatçı, insan hakları savunucusu ve eş cinsellerin yoğun baskı nedeniyle Türkiye’ye göç ettiğini iddia etti.

Çorabatır “bugün Türk basınında ve başta da Cumhuriyet gazetesinde Washington Post’a dayanarak manşetten verdiği haber doğru değil. Bürolarımızda İranlı mültecilerin başvuru sayısında bir artış söz konusu değil” dedi.

Aylık kaç İranlı’nın büroya başvurduğu ve Washington Post’un İran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra mülteci sayısının arttığına dair iddiasının doğru olup olmadığı yönündeki bir soruya Çorabatır “ortalama büroya her ay başvuru yapılıyor ancak son aylardaki baş vurularda artış olmadığı gibi hissedilir bir azalma da söz konusudur bu yüzden Washington Post gazetesinin haberi doğru olamaz” diye yanıtladı.

Son dönemlerde kaç başvuru yapıldığı yönündeki bir soruya Türk temsilci şu yanıtı verdi: “2007 yılında bin 685 İranlı mülteci başvuruda bulundu. Bu rakam 2008 yılında iki bin 116’ye ulaştı ve bu yıl da hissedilir bir düşüşle bin 983’e düştü.”

Başvuranların hangi sebepler ve bahanelerle mülteciler komiserliğine yapıldığı yönündeki bir diğer soruya Çorabatır “sosyal ve siyasi durumlarıyla ilgili şikayet şekli konusunda net bir veri yok ancak geçen yıl haziran ayından sonra mülteci başvurularında bir artış olmadığını söylemek mümkün” diye yanıtladı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (54) içerik yüklenmiştir.