EkonomiHaberlerOrtadoğu

Türkiye’deki madenciler ocaktan çıkmama eylemi başlattı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında çalışan işçiler, çalışma şartlarıyla ilgili uygulamaları protesto etmek için mesaileri bitmesine karşın ocaktan çıkmadı.

Müessese müdürlüğünde 00.00-08.00 saatlerindeki vardiyada çalışan maden işçileri, ocağın giriş ve çıkışındaki bazı kapıların kilitli tutulduğu, çalışma şartlarının kötü olduğu iddiasıyla eylem yaptı.

Vardiya bitmesine rağmen işvereni protesto etmek için madencilerin ocaktan çıkmaması üzerine sabah mesaisindeki işçiler de madene inmeyerek servis kuyusu önünde bekleyerek eyleme destek verdi.

Basının alınmadığı işletme sahasında bekleyen madenciler, çalışma şartlarındaki olumsuzlukların giderilmesini istediklerini belirterek, olumlu sonuç alıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini kaydetti.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, gazetecilere yaptığı açıklamada, eylemin uzun zamandan beri işçilere yapılan olumsuz uygulamalar sonucunda ortaya çıktığını söyledi.

Gerekirse eylemin geçmişte olduğu günlerce sürdürebileceklerini dile getiren Tutkun, şöyle konuştu:

”Maden işçisi sürekli bedel ödüyor. Son zamanlarda yapılan baskılar ve psikolojik tacizler kesinlikle üretimi artırmak için yapılan uygulamalar değil. Kurum şu anda çalışan işçisine çizme ve baret istihkakını veremedi. Bundan 6 ay önce ocaklardaki ana yollar göçtü, 5 gün kömür üretilmedi, yine kimseden ses çıkmadı. Bizim işçi arkadaşımız saat 07.45’te basması gereken kartı bir dakika
geciktirse ücret kesintisi yapılıyor. Burada maden işçisinin derdi insanca muamele görmek. Kuyu başındaki kapıların kilitlenmesi girişlerin kafes haline getirilmesi işçiye yapılan bir zulumdür.”

GMİS Üzülmez Şube Sekreteri Süleyman Bezir de çalışma şartları ve çalışma koşullarında kanunlara aykırı davranıldığını iddia ederek, ”Maden işçisinin zaten üretiyor, kömür çıkartıyor. Maden işçisinin tek isteği kendisine insanca davranılması. İşyeri doktorundan mahrumuz, kaza olsa ambulans zamanında gelmez. Çağ dışı uygulamalardan vazgeçilsin” diye konuştu. Eylemin sürdüğü öğrenildi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (16) içerik yüklenmiştir.