HaberlerIrakOrtadoğu

Türkiye’yle Irak enerji ihracatıyla ilgili 3’lü komite konusunda anlaştılar

Türkiyeli ve Iraklı yetkililerin ortak basın toplantısında enerji ihracatıyla ilgili 3’lü bir komitenin kurulması konusunda mutabıkat sağlandığı açıklandı.

Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız’la Irak Başbakanı Hüseyin El Şehristani’nin katıldıkları ortak basın toplantısında, Irak enerjisinin ihracatıyla ilgili 3’lü bir komitenin kurulması konusunda mutabıkat sağlandığı ve bu komitenin Irak, Irak’ın Kürt Bölgesi ve Türkiye arasında gaz ve petrol ihracatına dair dev projeler bağlamında ortaya çıkan anlaşmazlıklarla ilgileneceği açıklandı.

Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız bu basın toplantısında yaptığı açıklamada, ülkesiyle Irak arasında enerji alanında mevcut olan işbirliğinin arttırılması amacıyla Ankara, Bağdat ve Erbil arasında 3’lü bir komitenin kurulacağı ve bu komitenin enerji ihracatıyla ilgili sorunlarla ilgileneceğini söyledi.

Türkiye’yle Irak’ın Kürt Bölgesi arasında enerji alanında varılan dev anlaşmalar doğrultusunda gerçekleştirilen bu anlaşma, Irak’la Türkiye arasındaki gaz ve petrol boru hatları aracılığıyla doğal gaz ve petrolün Avrupa’ya transfer edilmesi konusuyla ilgili. Bu proje Irak Kürt Bölgesinin önemli bir enerji kaynağına dönüşmesi yolunda bir atlama tahtası sayılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.