AsyaHaberlerKuzey Amerika

Türkmenistan, ABD’ye ajanlık yaptığı için Gülen’in okullarını kapattı

Türkmenistan devleti, bu ülkenin idari ve kültürel yapısına sızmaya çalıştığı ve ABD için casus devşirdiği gerekçesiyle Fethullah Gülen cemaatinin okullarını kapattı.

Türkmenistan devleti, bu ülkenin idari ve kültürel yapısına sızmaya çalıştığı ve saf Türkmen gençleri arasından seçtiği genç dimağları ABD için casusluk yapmak üzere devşirdiği gerekçesiyle Türk Okulları adıyla faaliyet gösteren Fethullah Gülen cemaatinin okullarını kapattı.

Türkmenistan yönetimi 1990 yılından beri bu ülkede faaliyet yürüten tüm Türk okullarının faaliyetini askıya aldı.

Habere göre, Türk okullarından sadece Mustafa Kemal Atatürk adı ile faaliyet yürüten Türk okulu, öğrenciler eğitimlerini tamamlayınca dek faaliyet yapabilecek.

Söz konusu Türk okullarının eğitim çalışmalarının yanı sıra hedef ülkelerde Türk milliyetçiliğinin propagandasını yaptığı ve okullardan mezun olan öğrencileri hedef ülkelerde anahtar mevkilere atamak için rüşvet bile verdiği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz yıllarda bu okulların Türkiye adına yetiştirdikleri zannedilen öğrenci ve elemanları aslında ABD casusluk teşkilatı CIA’ya bağladığı ve Türk milliyetçiliği ve Osmanlı hayallerinin aslında bu gençleri kandırmak için bir tuzak olduğu, tuzağın CIA’da ayarlandığı ortaya çıkmıştı.

Fethullah Gülen CIA ile ortak olarak yaptığı çalışmasını Amerika’nın Pensilvanya Eyaletinde yürütüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.