AsyaHaberlerKuzey Amerika

Türkmenistan hava sahasını ABD’ye açtı

Türkmenistan Cumhurbaşkanının Amerikan uçaklarının Aşkabat havaalanını, Afganistan’a sivil yük ve malzeme taşımak için tranzit amaçlı kullanmalarına izin verdiği belirtiliyor.

Türkmenistan Cumhurbaşkanının Amerika Dışişleri Bakanı Yardımcısı William Burns’a Amerikan uçaklarının Afganistan’a askeri olmayan sivil yük ve malzeme taşımak üzere Türkmen topraklarını kullanabileceği ve Aşkabat havaalanında yakıt ikmali yapabileceği sözünü verdiği belirtiliyor.

İki günlük bir ziyaret için Aşkabad’da bulunan Amerika Dışişleri Bakanı yardımcısı Burns da Türkmen lidere Washington yönetiminin Aşkabad ile karşılıklı çıkar doğrultusunda ilişkileri geliştirmek istediğini belirttiği kaydediliyor.

Burns’un Aşkabat havaalanının kullanılması durumunda Afganistan’a taşınacak olan yük ve malzemelerin Rusya toprakları kullanılmaksızın Türkiye üzerinden Gürcistan ve oradan da Azerbaycan cumhuriyeti topraklarını kullanarak Hazar denizinden Türkmenistan’a getirileceğini ve buradan da Afganistan’a sevkedileceğini belirttiği ifade ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.