AsyaHaberler

Türkmenistan: İran ile ilişkilerde yeni bir sayfa açıldı

Türkmenistan Cumhurbaşkanı İranlı meslektaşı Ahmedinejad’ın Türkmenistan’a yaptığı ziyaretinin öneminin altını çizerken “Bu ziyaret, Aşkabat-Tahran arasındaki dostane ve kardeşçe ilişkiler ve münasebetler tarihinde yeni bir sayfa açmış oldu” dedi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdi Muhammedov, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da bulunduğu bir törenle Devletabad-Sarahs-Hangiran gaz boru hattının faaliyete geçirilmesine değinerek “Sayın Ahmedinejad’ın Türkmenistan’a yaptığı bu ziyareti ve bu arada üst düzeyde ve ikili görüşmelerin gerçekleştirilmesi, çok faydalı ve yapıcı geçti” diye konuştu.

Berdi Muhammedov daha sonra “İran’a 2. Türkmen gazı transferinin başlatılması ve iki ülke arasında bölgesel ortak önemli projelerin gerçekleştirilmesi konusunda uzlaşma sağlanması bölge açısından büyük önem taşıyor. Yani gerçekte Türmenistan-İran arasındaki eskilere dayalı diyalog ve dostane ilişkiler tarihinde yeni bir sayfa açıldı denebilir” ifadesini kullandı.

Türkmenistan Milli Televizyonu dün verdiği haberinde, Bakanlar kurulunda konuşan Cumhurbaşkanı Berdi Muhammedov’a dayanarak “Komşu ülkeler başta olmak üzere, İran İslam Cumhuriyeti ve diğer yabancı ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olmak, Türkmenistan’ın dış siyaset dokterininin stratejik en önemli bölümlerinden birini teşkil ediyor” diye bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.