AsyaHaberler

Türkmenistan : İran ile işbirliğini geliştireceğiz

Türkmenistan Cumhurbaşkanı, İran’a gaz transferinde kullanılacak 2. gaz boru hattının önemini vurgulayarak, bu boru hattının faaliyete geçirilmesiyle Türkmenistan-İran gaz işbirliğinin daha da gelişeceğini bildirdi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdi Muhammedov, dün kendi Bakanlar heyetiyle düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada “Türkmenistan gazının İran’a ihraç edilmesiyle ilgili 2. boru hattının da faaliyete geçirilmesiyle İran’a yönelik gaz ihracatımızda önemli bir artış sağlanacak. Bu proje, ülkemizin enerji stratejisi ve hidrokarbür kaynaklarının ihraç durumuna çeşit kazandırma siyasetinin gerçekleşebilmesi yolunda önemli bir adım sayılır” diye vurguladı.

Türkmenistan milli televizyonu da dün “Vatan” adlı haber programında, Cumhurbaşkanı Berdi Muhammedov’un konuyla ilgili olarak Türkmenistan’ın üst düzey yetkililerine İran’a gaz transferi yapacak 2. boru hattının açılış merasiminin çok ciddi ve muhteşem bir şekilde düzenlenmesi için gereken direktifleri verdiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.