AsyaHaberler

Türkmenistan, komşusu Afganistan’a doğalgaz satmak için anlaşma imzaladı

Türkmenistan, komşusu Afganistan’a doğalgaz satmak için anlaşma imzaladı

Doğalgaz zengini Türkmenistan yakın komşusu Afganistan ile gaz alım-satım anlaşması imladı.

Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak olan TAPI boru hattı projesi kapsamında iki ülke arasında doğalgaz anlaşması imzalandı.

Aşkabat’ta projeye taraf ülkelerin bakanlarının katıldığı 17. toplantıda konsorsiyum kurulması kararı alındı. Toplantıda TAPI LTD Konsorsiyumu kurulması yönünde protokol imzalandı.

Türkmenistan söz konusu anlaşmayı daha önce de Pakistan ve Hindistan ile imzalamıştı.TAPI toplantısı için Aşkabat’ta bulunan Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Marpadi Veerappa Moily ile Pakistan’ın petrol ve tabii kaynaklardan sorumlu Devlet Bakanı Jam Kamal Khan, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

1993 yılında başlayan Türkmen gazının Güney Asya’ya ulaşmasını öngören proje, son birkaç yıl içinde hızlandırıldı. Projeye katılan ülke bakanları düzeyinde yapılan görüşmeler, sonucunda projede önemli gelişmeler elde edildi.

ABD’nin Chevron, Exxon Mobil, İngiltere’nin British Petrolium, BG Group, Almanya’nın RWE ve Malezya’nın Petronas şirketleri bu projere yer almak istediği açıklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.