HaberlerİranOrtadoğu

Türkmenistan ve Tacikistan ile ilişkilerimiz gelişiyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad Tahran’da Mehrabad Havaalanında yaptığı açıklamada İran, Tacikistan ve Türkmenistan arasında ilişkilerin gelişmekte olduğunu belirtti.

Ahmedinejad beraberindeki üst düzey siyasi ve ekonomi bir heyetle birlikte Orta Asya’ya yönelik ziyaretinin ilk ayağı olan Tacikistan’ın başkentine gitti.

İran İslam Cumhuriyeti ve Tacikistan arasındaki ortak kültür ve tarihe ve geniş çaplı iş birliğine işaret eden Cumhurbaşkanı“iki dildaş ülke arasında tarih, kültür ve inanç açısından tek bir duygu mevcut. İran ve Tacikistan arasında ekonomi, kültürel ve turizm iş birliği gelişmekte ve şu anda büyük projeler İranlı uzmanlar tarafından Tacikistan’da gerçekleştiriliyor” dedi.

Dost ve komşu ülke Türkmenistan ziyareti ile ilgili olarak Ahmedinejad şunları söyledi: “İran ve Türkmenistan arasında dinî ve kültürel bir inanç ortamı var ve Türkmen cumhurbaşkanı bir kaç kez Tahran’ı ziyaret etti.”

Bu ziyarette önemli konuların gündeme geleceğini vurgulayan Ahmedinejad “Türkmenistan ziyaretinin en önemli gündem maddesini, son aşamaya gelen İran, Türkmenistan ve Kazakistan demiryolu projesi, ticaret sektörün geliştirilmesi, enerji taşımacılığı ve İran-Türkmenistan doğal gaz boru hattının açılması oluşturuyor. Buna göre iki ülke arasında doğal gaz boru hattının yıllık kapasitesi 14 milyar metreküp artacak. Hazar Denizi’nde de iki ülke arasında iş birliğin artması ele alınacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.