AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Türkmenistan’ın Merv kentinde İmam Rıza (as) Festivali

Türkmenistan’ın Merv kentinde Ehli Beyt İmamlarının sekizincisi Hz. İmam rıza (as)ın veladet töreni düzenlendi.

İRNA’nın bildirdiğine göre İran’ın Türkmenistan elçiliği kültür ataşesi Muhammed Cevad Ebul Kasımi, İran ve Türkmenistan siyasi, diplomatik, meclis ve kültür yetkilileri ve halktan kalabalık bir kitlenin katılımıyla gerçekleşen törende yaptığı konuşmada, Hz. İmam Rıza (as)ın halkın aydınlık ve hidayeti için gönderilmiş bir güneş olduğunu bildirdi.

Abul Kasımi, İmam Rıza (as)ın Merv kentine özel ilgisinin, bu bölge halkının da Hz. İmam Rıza (as)a özel muhabbet ve ilgi göstermelerine sebep olduğunu bildirdi.

Hicri-i Kameri 200 yılının son 10 yılında İslam devletinin başkenti olan eski Merv kenti, Memun er-Reşid’in sarayı ile ünlenen bir bölgede yer alıyordu ve Merv kentinde iki yıl ikamet eden Hz. İmam Rıza (as), Memun’un lüks sarayında ikamet etmedi ve sarayın bahçesinin en uç kesiminde küçük bir kulübede normal bir yaşam sürdürdü.

Tarihçiler ve yazarlar günümüzde bu sarayın tamamen tahrip olmasına rağmen o hazretin evinden halen izlerin ve eserlerin baki kaldığını ve Türkmenistan halkının bu mekanı Hz. İmam Rıza (as)ın kademgahı olarak tanıdığını bildirmekteler.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.