FilistinHaberlerOrtadoğu

Tutuklamalar sürerken diyalog görüşmeleri yapılamaz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden İsmail Rıdvan yaptığı açıklamada, Fetih ve Hamas hareketleri arasında Kahire’de bugün yapılacak görüşmenin başarısının Batı Yaka’daki siyasi gözaltılar dosyasının kapatılmasına endeksli olduğunu belirterek, bugünkü görüşmelerden siyasi gözaltılar konusunda sürpriz bir gelişme beklemediklerini de ifade etti.

Dün (17 Temmuz Cuma) el-Âlem televizyonuna yaptığı açıklamada Rıdvan şöyle dedi: “Batı Yaka’daki siyasi gözaltılarla ilgili dosyada önemli bir gelişmenin olacağını sanmıyoruz. Çünkü Fetih ve Ramallah Yönetimi her zaman bunu işgal devletine verdikleri taahhütlere bağlıyorlar”.

Rıdvan daha sonra şöyle dedi: “Hamas Hareketi bir kez daha iç diyalogda başarıya ulaşmanın siyasi gözaltılar dosyasının kapatılmasına endeksli olduğunu söylüyor. Bu dosya kapanmadan başka hiçbir dosyada arzulanan ilerleme olmaz. Kahire’de görüşmeler devam ederken, Batı Yaka’da mücahitlerin takip edilmesi, tutuklanması ve işkenceye uğraması kabul edilemez”.

Siyasi gözaltılar dosyasının kapanması için bir yanda Fetih söz verirken, diğer yanda Batı Yaka’da gözaltılar devam ediyor. İkili oynayan Fetih’ten bazı yetkililer baklayı ağızlarından çıkararak, yapılan gözaltıların işgal devletiyle uluslararası bazı çevrelere verdikleri taahhütlerin sonucu olduğunu söylemişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.