HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Tutuklanan ABD’liler hakkında yeni bilgiler

Yasa dışı yollarla İran’a giren ve İran güvenlik güçleri tarafından tutuklanan 3 Amerikalı, tutuklanmadan önce kendilerini “İranlı” olarak tanıttıkları ortaya çıktı.

İran topraklarına girdikten sonra ileri sürülen tutuklanan 2 erkek 1’i kadın üç Amerikalının, Irak’ın Ahmed Ava bölgesindeki bir kahvehane işletmecisine, kendilerini İran’ın Mehabad sakinleri olarak tanıttıklarını söyledi.
Tutuklanan Amerikalılardan kadın olanının, Suriye ve Mısır aksanlı Arapça konuştuğunu belirten kahvehane işletmecisi Presstv’ye yaptığı açıklamada, üç kişi aceleleri olduklarını ve bir an evvel İran’a geri dönmek istediklerini söylediler bende kendilerine güzergahı tarif ettim diye konuştu.

İslami İran’ın Kürdistan eyalet valiliği güvenlik ve siyasi işler danışmanı İreç Hasanzade, Shane Bower, Sara Short ve Joshua Steel isimli üç Amerikalının daha önce Suriye ve Irak vizeleriyle bu ülkelere gittiklerini söyledi.
Öte yandan, Kuzey Irak’ın Halepçe polis güçlerinden albay Enver Hacı Ömer ise tutuklanan 3 kişinin Amerikan istihbarat teşkilatı CIA’nın elamanı olduklarını söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.