FilistinHaberlerOrtadoğu

Tutuklanan Filistinli sayısı giderek artıyor

Korsan İsrail tarafından tutuklanan Filistinli Müslüman sayısı son 4 yılda yüzde 25 oranında arttı, tutukluluk şartları da ağırlaştırıldı.

Korsan İsrail basınında yer alan haberlerde, son 4 yılda tutuklanan Filistinli sayısının yüzde 25 oranında arttığı kaydedildi. Gazetelerdeki haberlerde adli yetkili olduğu bildirilen Ehud Chalevy isimli bir kişinin, ‘Bu gün hapishanelerde 5 bin 686 Filistinli bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 4 bini mahkeme edilerek haklarında hüküm verildi.’ sözleri yeraldı.

2011 Ekim ayında binden fazla tutuklu Filistinli, Gazze’de esir alınan Yahudi asker Gilad Şalid’e karşılık olarak serbest bırakılmış, geriye hapishanelerde yaklaşık 4 bin 500 Filistinli kalmıştı. Bu durumda son rakamlara bakıldığında, son dört yıldaki tutuklu Filistinli sayısının yüzde 26 arttığı görülüyor. Şalid’e karşı serbest bırakılan, Batı Şeria’daki çok sayıda Hamas aktivisti yeniden tutuklandı.

Batı Şeria’da 3 Yahudinin kaçırılarak öldürülmesi olayını bahane eden İsrail, yüzlerce Filistinliyi tutuklayarak, bir de geçen yılın Temmuz’da Ramazan ayında, Gazze’ye ağır saldırılar düzenlediği bir savaş başlattı.

Chalevy, şu sıralarda devlet güvenliği nedeniyle İsrail hapishanelerinde 379 Filistinli Müslümanın, haklarında hiçbir dava açılmadığı halde hapiste tutulduklarını bildirdi. Bu sayının her altı ayda bir sınırsız bir şekilde artabileceğini belirten Chalevy, yargıları devam eden tutuklu Filistinli sayısının, aralarında 97’si çocuk olmak üzere 1432 olduğunu kaydetti.

İsrail hapishanalerinde Filistinli Müslümanlara karşı uygulanan şartlar da ağırlaştırıldı. İsrail Parlamentosu Knesset’in Adli Komisyonunda alınan bir kararla, henüz yargılanmaları sona ermeyen binden fazla Filistinlinin aileleriyle telefon görüşmesi yapması yasaklandı.

Haaretz gazetesinde bildirildiğine göre, bu yasakla yakınları hapiste bulunan Filistinlilerin terör eylemi yapmaları engellenmek isteniyormuş. Batı Şeria’da tutuklu yakını, ya da taraftarı Filistinliler, hapishanedeki aile fertlerinin serbest bırakılması için sık sık gösteri yapıyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.