HaberlerİranOrtadoğu

Tutuklanan İngilizlerin durumu inceleniyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest, Fars körfezi sularında İran güvenlik güçlerince gözaltına alınan 5 İngiliz denizcinin durumlarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Meselenin ayrıntıları inceleniyor. Tamamlanınca gereken açıklama yapılacaktır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest bugün yaptığı haftalık basın toplantısında, İran’ın Fars Körfezi sularında Deniz Kuvvetleri Güvenlik Güçlerince gözaltına alınan 5 İngiliz Denizcinin durumuyla ilgili sorulan bir soruyu cevaplandırırken “Hâlihazırda bu meselenin ayrıntıları inceleme altında. Bunalar açıklığa kavuşunca, her şey kamuoyuna duyurulacaktır” ifadesini kullandı.

Mihmanperest daha sonra, Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’nin Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu üyesi 35 ülkeye mektuplar gönderdiğini bildirirken “Malezya, Küba ve Venezüella’ya takdir ve teşekkür mektupları yollandı. İran aleyhine oy kullanan ülkelere de ayrıca mektup verilecek” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca Çin ve Rusya’nın UAEA Yönetim Kurulu kararını kabul etme girişimlerini hoş olmayan bir tavır olarak nitelerken “Ancak bu ülkelerle olan stratejik ilişkilerimiz değişmeyecektir” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.