ArabistanHaberlerOrtadoğu

Tutuklanan prens ve iş adamlarına haraç kesildi

Sanıkların Suudi rejimi yetkilileri ile kendi mal varlıklarının bir kısmının devlet hesaplarına aktarılmasını kabul etmeleri ardından üç ay önce tutuklanarak hapse atılan Suudi prenslerinden dördü serbest bırakıldı.

İRNA’nın Suudi kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre serbest bırakılan söz konusu kişiler MBC’nin sahibi Velid İbrahim, meşhur iş adamı Fuat el-Hekir, Divani Mülki başkanı Halit et-Teviceri ve Arabistan Çevre Sağlığı eski başkanı Turki bin Nasır’dır.

Resmi açıklamalarda bu kişilerin kendi mal varlıklarının bir kısmını devlete aktardıklarına işaret edilmeksizin bazı haberler MSC merkezinin sahibinin, bu merkezi devlete aktardığını belirtmekteler.

Öte yandan Suudi ailesinden ayırılan Prens Halid Bin Ferhan, el-Arabia televizyon kanalına verdiği röportajda amcasının oğlu Muhammed Bin Salman’ın politikalarını şiddetle eleştirerek ‘Bin Salman’ın davranışları, Arabistan’ı bilinmeyen bir yola götürecektir.’ dedi.

Prens Halid Bin Ferhan röportajında, Bin Salman’ın rüyasını “Bütün ümmet için bir kâbus” olarak nitelendirerek, Suudi hükümetinin İsrail’in ve akabinde Amerika Başkanı Donald Trump’ın planlarına dahil olduğu hakkında konuştu.

Halid Bin Ferhan, Arabistan’daki iktidar ailesinden koalisyon yapmalarını ve Arabistan’ın içinde bulunduğu bu karmaşık duruma bir son vermelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.