HaberlerİranOrtadoğu

Tutukların çoğunluğu 7 Ağustos’ta bırakılacak

12 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yaşanan olaylarda tutuklananların büyük bir çoğunluğu 15 şaban’da serbest bırakılacak.

İran baş savcısı Gurban Ali Dorriiyi Necef Abadi, yaptığı açıklamada, seçim sonrası yaşanan olaylarda tutuklananların büyük bir çoğunluğunun, Ehli Beyt İmamlarından 12.si İmam Mehdi as’ın kutlu doğumu olan 15 Şaban’da yani 7 Ağustos’ta serbest bırakılacağını söyledi.

Gorban Ali Dorriyi Necef Abadi açıklamasında, ilki kurum yetkililerinden, suçları sabit görülmeyen kişilerin ivedilikle serbest bırakılması, suçları tesbit edilenlerin ise dosyaların ivedilikle yargıya intikal edilmesini istedi.
Olaylarda kusurlu olan kişi ve kurum yetkililerin araştırılması, sorumluların ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Gorban Ali Necef Abadi, olaylarda ölenlerle ilgili ciddi araştırma yapılarak, yargı yetkililerinden sorumlulara karşı ciddi yasal işlemler başlatmalarını istedi.

İran baş savcısı Gorban Ali Dorriyi Necef Abadi, İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin direktifleri doğrultusunda bütün uygulamaların yasal çerçevede, kanuni kurumlar tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.