FilistinHaberlerOrtadoğu

Tutuklular serbest bırakılırsa Fetihliler çıkabilir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal, Gazze’deki Fetih üyelerinin yapılacak 6. kongreye katılmalarının Batı Yaka’da Ramallah Yönetimi’nin elinde bulunan Hamas üyelerinin serbest bırakılmasına bağlı olduğunu bir kez daha yineledi.

Mısır’da çıkan el-Ahram gazetesine yaptığı ve bugün (01 Ağustos Cumartesi) yayınlanan açıklamada Meşal şunları söyledi:

“Hamas Hareketi bu tutumundan asla geri adım atmayacaktır. Hamas Hareketi bu tavrında ısrar ediyor. Mahmut Abbas zindanlardaki Hamas liderlerini serbest bırakmayarak böyle bir değişimi engelliyor”.

Fetih liderlerine izin verilmesi için Türk ve Rus yetkililerle görüşmeler yapıldığını doğrulayan Meşal, bu görüşmelerin onları arabulucu yapma düzeyine getirmediğini belirterek şöyle konuştu:

“Filistinli gruplar arasındaki görüşmelere gözcülük eden Mısır’ın dışında hiç kimseyi arabulucu yapmadık. Fetih’in 6. kongresiyle ilgili krizi aşmak için araya giren ilk devlet de yine Mısır’dır”.

Ağustos ayının 4’ünde Batı Yaka’nın Beyt Lahiya şehrinde yapılacak Fetih’in 6. kongresine katılacak Gazze heyetine Hamas hareketi izin vermiyor. Hamas hareketi Fetih heyetinin çıkış yapabilmesi için Abbas’ın elindeki siyasi tutukluları serbest bırakmasını şart koşuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.