DünyaHaberler

UAEA: Fordu nükleer tesisi barışçıldır

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Genel Müdürü Yukio Amano, İran’ın nükleer programıyla ilgili en son raporunda “Fordu tesisatında uranyum zenginleştirildiğine dair hiçbir delil bulunamadı” diye kaydetti.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Genel Müdürü Yukio Amano dün akşam İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer programıyla ilgili hazırladıkları en son raporu yayınladı.

Bu raporun Fordu’daki tesisatla ilgili bölümlerinde şöyle kaydedildi:

Kum kenti Fordu Yakıt Zenginleştirme Tesisatı:

“İran, Eylül 2009 yılında Kum kenti yakınında Fordu Yakıt Zenginleştirme Tesisatını kuracağını Ajans’a (UAEA) bildirdi. Ajans da, Fordu Yakıt Zenginleştirme Tesisatının toplam 3000 santrifüjle halen 16 şelaleyi yerleştirmek üzere yapım aşamasında olduğunu doğruladı.”

“UAEA, Ekim 2009 yılından itibaren Fordu Yakıt Zenginleştirme Tesisatında her ay ortalama halinde doğruları deneme girişimlerinde bulunmuştur. Ajans, bu tesisatın yapım işlerinin devam ettiğini doğruladı. 26 Mayıs 2010 tarihine kadar bu tesisatta santrifüj hiç yoktu. Fordu Yakıt Zenginleştirme Tesisatında 16 Şubat 2010 tarihine kadar çevre örnekleri alanında yapılan denetlemelerin sonuçları, bu tesisatta uranyum zenginleştirilmesiyle ilgili hiçbir belirtiye rastlanmadığını gösteriyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.