AvrupaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

UAEA, İran’ın tüm nükleer merkezlerini sürekli kontrol etmektedir

Rusya’nın Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)’ndaki daimi temsilcisi, İran’ın tüm nükleer merkezlerinin UAEA’nın kontrolü altında bulunduğunu ve denetçilerin sürekli olarak bu merkezlerde gerekli inceleme ve kontrolleri yaptıklarını bildirdi.

Rusya’nın Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)ndaki daimi temsilcisi Vladimir Vernekof, İran’da nükleer alanda faaliyet gösteren tüm merkezlerin Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarının tam kontrol ve denetimi altında bulunduğunu, bunun için de İran’ın kendi nükleer faaliyetlerini gizlice sürdürdüğü yolundaki iddiaların kesinlikle kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Rusya’nın Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)ndaki daimi temsilcisi mevcut şartlarda mevcut olanaklardan gerektiği yararlanılması, NPT ülkelerinin gerekli katkıyı sağlaması ve UAEA’nın yardımıyla İran’ın nükleer meseleleriyle ilgili tüm sorunların çözüme kavuşturulmasının temenni edildiğini söyledi.

Vladimir Vernekof, İran’ın nükleer programıyla ilgili hiçbir tehlikenin söz konusu olmadığını ve gelecek yıllarda bu faaliyetlerin mahiyetinde değişiklik yapılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Rusya’nın Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)ndaki daimi temsilcisi Vladimir Vernekof, İran’ın bir takım sorununun bulunduğunu ve bunların halledilmesi gerektiğini ve İran’ın uranyumu %20 oranında zenginleştirmesinin İran’ın atom bombası yapacağı anlamına gelmemesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.