HaberlerİranOrtadoğu

UAEK denetçileri 25 Ekim’de İran’a gelecek

Uluslararası Atom Enerji Ajansı(UAEA) Genel Müdürü El-Baradei, Ajans Denetçilerinin önümüzdeki 25 Ekim tarihinde İran’ın “Ferdu” zenginleştirme tesisatını denetlemek üzere İran’a geleceklerini bildirdi.

Dün Tahran’da düzenlenen basın toplantısına katılan UAEA Genel Müdürü Muhammed El-Baradei, İran ziyaretiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ferdu” zenginleştirme tesisatının durumuna şeffaflık kazandırma niyetiyle Tahran’a geldiğini bildirdi.

El-Baradei bu konuda “Biz bir haftadan daha fazla bir zaman önce bu meseleyi öğrendik ve İran’a bu tesisatı yakından görmek istediğimizi bildirdik. İran da, bize gereken güvenceyi vermek niyetiyle bize bu denetleme iznini tanıdı” şeklinde konuştu.

Açıklamalarının devamında, UAEA’nın İran’ın kapasitelerinin bilincinde olduğunu ve İran’la irtibat halinde olma konusuna önem verdiğini de belirten El-Baradei ayrıca “Bu doğrultuda, önümüzdeki 25 Ekim tarihinde Ajans Denetçileri İran’a gelerek “Ferdu” zenginleştirme tesisatını denetleyecekler. Biz bu arada İran’ın araştırma merkezine radyo izotoplar temin edilmesi için birkaç satıcıyla da temas kurduk ve iyi cevaplar da aldık” ifadesini kullandı.

UAEA Genel Müdürü El-Baradei daha sonra “Biz, İran’ın nükleer meselesinin görüşme yoluyla çözüleceğinden eminiz” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.