HaberlerİranOrtadoğu

UAEK denetçileri değiştirme İran’ın egemenlik hakkıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, UAEK denetçilerinin geçmişteki tavırlarına bakarak onların değiştirilmesini istemenin İran’ın egemenlik hakkı olduğunu söyledi.

Mihmanperest, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, nükleer enerji faaliyetlerini denetleyen UAEK müfettişleriyle ilgili karar alma yetkisinin İran’da olduğunu belirterek, ”UAEK müfettişlerinin geçmişteki tavırlarına bakarak bunların değiştirilmesini isteme hakkına sahibiz” dedi.

Mihmanperest, nükleer enerji konusunda UAEK ile işbirliğini sürdürdüklerini ve uluslararası taahhütlere bağlı kaldıklarını belirterek, diğer üye ülkelere nazaran kurumla en çok kendilerinin işbirliği yaptığını ifade etti.

Mihmanperest, UAEK’ndan İsrail’in nükleer silahlarına odaklanmasını ve bu konudaki endişeleri gündeme getirmesini de istedi.

Uranyum takasına ilişkin Viyana Grubundan (ABD, Rusya, Fransa, UAEK) cevap beklediklerini yineleyen Mihmanperest, Türkiye, İran ve Brezilya’nın ortak girişimiyle imzalanan Tahran Bildirisine bağlı kaldıklarını ve bu çerçevede müzakerelere hazır olduklarını kaydetti.

Nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili olarak ”5 artı 1” ülkeleriyle görüşmek istediklerini ifade eden Mihmanperest, bu konuda AB ile müzakerelerin de gündemde olduğunu belirtti.

Mihmanperest, Tahran’daki tıbbi araştırma reaktöründe kullanılmak üzere yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumun 22 kilogramı bulduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.