DünyaHaberler

UAEK inkar edilen mektubu yayınladı

Rusya, ABD ve Fransa’nın İran’a yakıt temini konusunda yeni öneri olarak Uluslararası Atom Enerji Ajansı’na (UAEA) yazdıkları ve daha sonra hep birlikte inkâr ettikleri mektup yayınlandı.

Rusya, ABD ve Fransa geçtiğimiz 12 Şubat tarihinde Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Genel Müdürü Amano’ya, İran’a yakıt temini konusunda yeni bir öneri içeren bir mektup sundular. Bu mektup, UAEA Yönetim Kurulu’nun bilgisi için yayınlandı.

Söz konusu 3 ülke bu mektuplarında, UAEA’dan eski önerisi yerine İran’a radyo izotoplar verilmesi önerisini gündeme getirmesini istediler.

UAEA Genel Müdürü Yukiya Amano’ya hitaben yazılan bu mektubun başında şöyle kaydedildi: “Fransa, Rusya ve ABD, İran İslam Cumhuriyetinin 6 Ocak 2010 tarihli ve İran’ın Tahran reaktörünün yeniden yakıt teminiyle ilgili bakış açısını içeren belgeyi dikkate almışlardır. Biz, İran’ın 21 Ekim’de UAEA tarafından sunulan teklifi kabul etmemesinden dolayı çok üzgünüz. Hâlbuki biz 3 ülke onu onaylamıştık. Tabi biz İran’ın bu projenin tamamen uygulanacağından emin olma ihtiyacını anlıyoruz” diye kaydedildi.

Söz konusu 3 ülke mektuplarının devamında İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın 7 Şubat’ta yüzde 20 zenginleştirmiş uranyumu üretme konusunda yaptığı açıklamaya değinerek İran’ın böyle bir girişimine hiçbir açıklama getirilemeyeceğini ve bu girişimin BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu ileri sürerek “Eğer İran bu süratle ilerlemeye devam ederse, bu ülkenin nükleer hedefleri için yeni kaygılar gündeme gelecektir” diye kaydettiler.

Bu ülkeler ortak mektuplarının devamında “Biz İran’ın radyo izotoplara olan ihtiyacını anlıyoruz. Eğer İran UAEA’nın önerisini kabul etmek istemiyorsa, biz bunların (radyo izotopların) dünya piyasasında mevcut olduğu ve UAEA’nın bunları güvenilir, yerinde ve karlı bir alternatif olarak teklif edebileceğini hatırlatıyoruz. İran’ın artık bundan fazla zenginleşme oranı düşük uranyumu elinde tutması sadece gereksiz bir girişim olarak kalmayıp, uluslar arası topluluğun İran’ın tutumuna yönelik güvenini de tahrip ediyor” diye kaydettiler.

Bu mektup sırayla Fransa, Rusya ve ABD’nin Temsilcileri olarak “Florence Manji”, “Alexandr İmyofsky” ve “Glen Davis” tarafından imzalandı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.