DünyaHaberler

UAEK : İran işbirliğini sürdürüyor

UAEK Başkanı El Baradei’nin İran’ın nükleer faaliyetleri ile ilgili son raporu, bir kez daha Kurum’un İran’da doğru denetleme faaliyetlerini sürdürebildiğini gösterdi.

Raporda, Kurum’un İran’da açıklanan nükleer programların ve maddelerin saptırılmamasını doğrulamayı sürdürdüğü vurgulandı.

Raporda şu satırlar yer alıyor: “İran UAEK ile iş birliği içindedir ve denetçiler için Arak ağır su reaktörüne ulaşmayı da sağladı. İran, Arak ağır su reaktörü aracılığıyla zenginleştirme yakıt fabrikası için ihtiyaç duyulan ölçü kriterlerini sağladı.”
İran’ın uranyum zenginleştirme programını askıya almadığı ve ek protokolü uygulamaya koymadığına değinilen raporda, halbuki UAEK’nın İran’ın nükleer programları ve geri kalan meselelerde askerî amaç olasılığı açısından emin olmak zorunda olduğu belirtildi.

Raporda “Kurum’un ihtiyaç duyduğu belgelerin İran tarafından sağlanması, UAEK’nun bir çok sorusuna etkili yanıt vermesine de olanak tanıyacak. UAEK Başkanı aynı zamanda üye devletlerden, ellerinde her hangi bir belge bulunması durumunda kendilerine vermelerini istiyor böylece Kurum’un da bunu İran ile görüşme imkanı bulacak. Bu böyle olmadığı sürece Kurum, doğru denetlemede süreç zor olacak. İran için geri kalan sorunların aydınlatılması için ek protokolün uygulanması gereklidir” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.