DünyaHaberler

UAEK, İran raporunu açıkladı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran’ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili raporunu açıkladı.

UAEK’nın raporunda, İran’ın nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl olduğuna bir kez daha vurgu yapıldığını duyurdu.

UAEK Başkanı Muhammed El Baradei’nin, raporu dün 35 üye ülke temsilcisinin değerlendirmesine sunduğu ve raporun 15 Haziran’da yapılması planlanan UAEK Genel Kurulu toplantısında üye ülkelerce yeniden ele alınacağı bildirildi.

Rapor’da ABD tarafından ortaya atılan bazı iddiaların araştırılması için o ülkenin elinde olduğunu iddia ettiği belgelerin aslının verilmemesi eleştirilerek, bu durumun bu iddiaların araştırılmasını imkansız kıldığı belirtilmektedir.

UAEK’nın önceki raporlarında da ”İran’ın uranyum zenginleştirmeyi sürdürse de Natanz, Buşehr ve İsfahan’daki tesislerde UAEK’nın mühür ve kameralarının yerinde olduğu, sayaçların da çalıştığı” ifadesine yer verilmişti.

İran’ın son 5 yıllık nükleer enerji programının askeri amaçlı olduğuna ilişkin bir belirtinin belirlenemediğinin kaydedildiği raporda, olağan denetimlere ek olarak haber vermeden de çok sayıda inceleme ve araştırma yapıldığı açıklanmıştı.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) ve UAEK’nın öngördüğü yasalar ve haklar doğrultusunda nükleer enerji faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten İran, nükleer enerji dosyasının BM Güvenlik Konseyi’nden UAEK’ya gönderilmesini istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.