HaberlerİranOrtadoğu

UAEK, İran’ın nükleer yakıtını sağlamayı vaad etti

İslami Şura Meclisi’nin Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi Cenevre Müzakerelerinin İran’ın öneri paketi üzerinde ilerlediğini vurgulayarak, UAEK’nun İran’ın nükleer yakıtını sağlamayı vaat ettiğini berlirtti.

Basın mensuplarına konuşan Burucerdi İran’da son nükleer gelişmelerden ve yeni nükleer tesisinin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum meselesi adı altında gündeme gelen konu açık bir sorundur. 40 yıl önce Amerikalıların İran’da yaptıkları nükleer santralın, yüzde 95’lik yakıta ihtiyacı vardı.Ancak ondan sonra söz konusu santralin yapımı ve tamamlanmasındaki gelişmelerle tüketim yakıtı yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyuma denk düşünüldü.UAEK taahhütleri gereği İran’ın ihtiyaç duyduğu yakıtını sağlamak zorunda.Bunun için ABD ve Rusya’dan bu yakıtı İran’a sağlamalarını istedi. Bu arada şu ana kadar İran’da zenginleştirme yüzde 3.5-5 tavanına kadar gerçekleşti” dedi.

İran’ın nükleer müzakereleri aralığında Tahran-Washington müzakerelerinin başlamasına işaret eden bir soruya Burucerdi şu yanıtı verdi:”İki ülke yetkilileri arasında yapılan müzakereler iki ülke ilişkilerinin sağlamlaştırılması doğrultusunda yapılmadı.”

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (10) içerik yüklenmiştir.