HaberlerİranOrtadoğu

UAEK küçük sorunları büyütmeye çalışmaktadır

İslami Şura Meclisi’nin Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, UAEK raporunun olumsuz noktalarına değinerek, UAEK’nun İran’ın nükleer meselesi ile ilgili küçük sorunları büyütmeye çalıştığını belirtti.

Burucerdi, Amano’nun yeni raporuna işaret ederek “İran’ın nükleer faaliyetlerinin temelini, UAEK yasaları ve kurallarından sapıp sapmadığı ve denetçilerin gözetimi altında olup olmadığı oluşturuyor. Bu raporda da geçmiştekiler gibi belirlenen yasalardan sapma olmadığı vurgulandı” dedi.

İran’ın iki denetçiyi sınır dışı etme nedenlerini UAEK’nun kabul etmediği ile ilgili olarak Burucerdi şunları söyledi: “denetçilerin seçimi tüm UAEK üye ülkelerin hakkıdır aynı şekilde de mazilerindeki tutumlarından dolayı bazı denetçileri kabul etmemek de İran’ın hakkı. İran’ın bu tavrı yasaldır.”

UAEK’nun 10 zenginleştirme sitesinin kurulmasını açıklamadan önce bunu uluslar arası kuruluşlara bildirmesi gerektiği yönündeki talebi konusunda ise Burucerdi “nükleer siteler konusundaki bilgiler UAEK yasaları çerçevesinde yapılıyor ve Amano, İran’ın bu yasaların dışına çıkmasını ve istekleri doğrultusunda hareket etmesini beklememeli” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.