HaberlerİranOrtadoğu

UAEK müfettişleri Kum nükleer santralini ziyaret edecek

İran İslam Cumhuriyeti’nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu nezdindeki temsilcisi, İran’ın nükleer çalışmaları barışçıl olduğunu vurgu yaparak, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumun müfettişleri yakın gelecekte Kum kentine yakın olan yeni nükleer tesisleri ziyeret edeceklerini ilan etti.

Aliasger Sultaniye, Kum kentine yakın bir yerde yer alan İran’ın yeni nükleer tesisinin inşası güvenlik açısından gizli tuttulduğunu ifade eden Sultaniye, Natanz tesislerine yapılan her çeşit saldırı durumunda İran’ın bu yeni tesisten nükleer elektrik santrali için gerekli malzemeleri temin edebilecek durumda olacağının bilgisini verdi.

Aliasger Sultaniye, İran’ın nükleer çalışmaları barışçıl olduğunu vurgu yaparak, Uluslararası Atom Enerjsi Kurumun müfettişleri yakın gelecekte Kum kentine yakın olan yeni nükleer tesisi ziyeret edeceklerini ilan etti.

Nobel barış ödülünün Barak Obama’ya verilmesi hususunu da değerlendirme yapan Sultaniye, dünyada barış ve adaletin sağlanması doğrultusunda Obama’ya bu şekilde mesaj verildiğini söylemekle, tarih boyunca İran halkı barış ve diyalog yanlısı olduğunun altını çizdi.

İsrail’in İran’a yönelik yaptığı olumsuz propagandalara da değinen İran İslam Cumhuriyeti’nin UAEK nezdindeki temsilcisi, İran’ın hiçbir zaman komşuları için tehdit olmadığını, aksine asırlar boyunca barış ve güvenliğin sağlanmasına yana olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.