HaberlerİranOrtadoğu

UAEK nükleer tesislere yönelik siber saldırılara karşı mücadele etmelidir

İran İslam Cumhuriyeti’nin Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki daimi temsilcisi Ali Asger Sultaniye, bu kurumun nükleer tesislere yönelik siber saldırılara karşı mücadele etmesi ve kararlı tutum ortaya koyması gerektiğini bildirdi.

Sultaniye, Viyana’da düzenlenen Nükleer Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, nükleer tesislere yönelik siber saldırının nükleer güvenlik aleyhinde çok ciddi bir tehdit olduğunu belirterek, sözkonusu nükleer tesislerin korunmasının UAEK’nun en önemli görevlerinden olduğunu kaydetti.

Uluslar arası toplumun ebediyen nükleer silahların imha edileceği zamana bekleyemeyeceğinin altını çizen Sultaniye, dünyanın nükleer güvenliğinin en iyi şekilde sağlanmasının yolunun nükleer silahların imhasından geçtiğini söyledi.

Sultaniye, Viyana Konferansı’nı nükleer güvenlik ve ülkeler arasında karşılık görüş alış verişinde bulunmak açısından önemli olarak nitelerken İran’ın nükleer enerji faaliyetlerinin tamamen uluslar arası nükleer güvenlik standartlarında sürdüğünü söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2023 (30) içerik yüklenmiştir.