HaberlerİranOrtadoğu

UAEK raporu faaliyetlerin barışçıl amaçlı olduğunu doğruladı

İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyonu sözcüsü Kazım Celali, UAEA genel sekreteri Yukiya Amano’nun İran’ın nükleer faaliyetlerinin barış amaçlı olduğunu doğruladığını söyledi.

İran’ın nükleer faaliyetlerine yönelik UAEA genel sekreteri Yukiya Amano’nun raporunu değerlendiren Kazım Celali, “UAEA yeni genel sekreteri Yukiya Amano’nun raporu, önceki sekreter Muhammed el Beradei’nin raporlarında defalarca olduğu gibi İran’ın nükleer faaliyetlerinin barış amaçlı olduğunu doğrulamaktadır” diye konuştu.

Gerek, UAEA eski genel sekreteri Muhammed el Beradei ve gerek yeni genel sekreteri Yukiya Amano’nun raporunda iki noktanın önemli olduğunu belirten kazım Celali, “birinci nokta, hukuki boyuttur ve İslami İran’ın barış amaçlı nükleer faaliyetlerine vurgu yapılıyor. Gerek önceki raporlarda ve gerekse de bu raporda, hukuki konu çözülmektedir. Fakat ikinci nokta ise, raporun siyasi boyutudur. Maalesef, raporda bir takım belirsizliklere yer verilerek, konu belirsizi ve şüpheli bir hale getirilmek istenmektedir” dedi.

İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyonu sözcüsü Kazım Celali, Tahran’ın bütün taahhütleri yerine getirdiğini hatırlatarak, “maalesef, bir takım belirsizliklerle, İran’ın barış amaçlı nükleer faaliyetlerine şüphe düşürülmek istenmektedir. UAEA genel sekreteri Yukiya Amano’nun raporunda da bu belirsizlikler bulunmaktadır” diye konuştu.

Hatırlanacağı gibi UAEA genel sekreteri Yukiya Amano Perşembe akşamı İran’ın nükleer faaliyetleriyle ve denetçilerin tesislerde yaptığı denetimlerine dair 10 sayfalık bir rapor yayınlanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.