HaberlerİranOrtadoğu

UAEK siyasi baskılardan bağımsız davranmalıdır

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, UAEK’nun İran’ın nükleer programı ile ilgili son raporunu siyasi niteledi ve ajanstan siyasi baskılardan bağımsız hareket etmesini istedi.

Bu sabah gazetecilerle haftalık görüşmesinde bir araya gelen dışişleri bakanlığı sözcüsü Mihmanperest, Uluslararası Atom Enerji Kurumu UAEK’nun İran’ın barışçıl nükleer programı ile ilgili yayınladığı son raporunu teknik boyuttan yoksun bir rapor niteledi.

İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, UAEK’nun İran’ın nükleer programı ile ilgili son raporunu “siyasi” niteledi ve ajanstan siyasi baskılardan bağımsız hareket etmesini istedi.

Mihmanperest,”Bu rapor tamamen siyasi boyut kazanmış taraflı bir rapordur”, dedi.

Sözcü ayrıca ajanstan siyasi baskılardan bağımsız bir şekilde hareket ederek üye ülkelerin yasal faaliyetleri ile ilgilenmesini istedi.

İran NPT’ye üye olduğu ve bu kurumun kanunları gereği, barışçı amaşlarla nükleer enerji üretme hakkına sahip bulunduğu halde Uluslararası Atom Enerji Kurumu UAEK, sırf ABD ve siyonist İsrail’in baskıları yüzünden İran’ın çalışmalarına sürekli mani olurken, NPT’ye üye olmayan ve üstelik 200’den fazla atom bombası depolayan korsan rejim İsrail’e hiçbir müdahelede bulunmayarak tam bir siyonist ajansı gibi davranıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.