HaberlerİranOrtadoğu

UAEK yeni nükleer tesislerimizi inceleyebilir

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) müfettişlerinin yeni nükleer tesislerde inceleme yapabileceklerini” söyledi.

İran’ın nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl ve enerji üretimine yönelik olduğunu vurgulayarak, tesislerin denetlenmesi için en kısa sürede UAEK’ya bilgi vereceklerini belirtti.

Yeni nükleer tesislerde sadece yüzde 5 oranında uranyum zenginleştirme hedeflendiğini belirten Salihi, batılı ülkelerin, nükleer enerji programıyla ilgili tutumunu “siyasi” olarak değerlendirdi ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) ve UAEK yasaları uyarınca faaliyetlerine devam edeceklerini kaydetti.

Salihi, yeni tesisin yer seçiminde amaçlarının hem nükleer tesislerini korumak hem de savunma sisteminin maliyetini azaltmak olduğunu belirtti.

Yeni tesisin Natanz’dakinin küçük bir modeli olduğunu belirten Salihi, bunun İran’ın nükleer faaliyetinin bir an bile durmamasını garanti altına almak için inşa edildiğini söyledi.

Salihi, tesisin yerinin Tahran’ın 100 kilometre güneyinde Kum yolunda olduğunu söyledi. Bunun, tesisin Kum’un 30 kilometre kuzeyinde olduğu anlamına geldiği belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.