HaberlerİranOrtadoğu

UAEK’ndan İran’ın yeni nükleer programına tepki

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran’ın santrifüj üretim programından bilgilerinin olduğunu bildirdi.

Fars haber ajansına göre, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, yayınladığı bildiride, İran’dan sözkonusu programla ilgili olarak resmi mektup aldığını bildirdi.

Bildiriye göre, mektup 4 haziran tarihinde UAEK’na ulaşırken, mektupta, İran’ın uranyum için santrifüj programının zamanına işaret edildiği kaydedildi.

Bu arada Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu sözcüsü Maja Kocijancic de, İran’ın ilan ettiği programın nükleer anlaşmanın çiğnenmesi manasına gelmediğini bildirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, daha önceki açıklamasında ajansın, İran’ın nükleer faaliyetlerini denetlemeye devam ettiğini ve bu zamana kadar yayınladıkları 11 bildiride, İran’ın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığını” bildirmişti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı bugün yaptığı basın açıklamasında İslam İnkılabı Lideri’nin verdiği nükleer talimatıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Öte yandan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi dün yaptığı basın açıklamasında İslam İnkılabı rehberinin verdiği nükleer talimatıyla ilgili olarak, “İnkılap Rehberimiz Atom Enerjisi Kurumu’nun anlaşma dahil bazı girişimlerde bulunmasını istedi” ifadelerinde bulundu.

Salihi konuşmalarını şu şekilde sürdürdü: ”İran’ın nükleer programı tamamen barışçıl olarak Rehberimizin bu konudaki fetvalarına dayanmaktadır. Buna göre de nükleer anlaşmanın üretimiyle depolanması haram ve yasak; biz her daim bu fetvaya bağlı kalacağız. Salihi, açıklamasında ayrıca İran’ın parmağının tetikte olduğunu kaydederek, “Üst düzey yöneticilerimizin aldığı kararları uygulamakta ihmal etmemeliyiz. Bu yönde de yeni santrifüjlerin üretimini bugün (çarşamba) Netenz tesislerinde başlatacağız. Ayrıca Erak reaktörünün tasarımı ise tamamen sona erdi” diye konuştu.

ABD Başkanı Trump, geçen haftalarda Amerika’nın nükleer anlaşmadan ayrıldığını ve İran aleyhine askıya alınan ambargoları yeniden uygulamaya sokacağını söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.