HaberlerİranOrtadoğu

UAEK’nın askeri araştırmalar raporu sahte ve uydurmadır

İran’ın UAEA Daimi Temsilcisi Sultaniye, UAEA’nın İran’ın nükleer programıyla ilgili son raporunda askeri araştırmalar konusunda ileri sürülen iddiaları “yanlış ve geçersiz bilgilere dayalı yalanlar” olarak tanımladı.

İran’ın Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye “UAEA’nın, İran’ın barışçıl nükleer programıyla ilgili son raporunda askeri araştırmalar konusunda ileri sürülen iddialar aslında, asılsız, yanlış ve uydurma bilgilere dayanılarak hazırlanmıştır. Böyle bir girişimden beklenen hedef de, bu meselenin her vesileyle uzatılması ve bu arada İran’ın nükleer programının barışçıl olduğu konusunda şaibe oluşmasıdır. Özellikle ki UAEA ve İran, çözümsüz kalan meseleleri de çözüme kavuşturma konusunda başarılı olmuşlardır” dedi.

Sultaniye daha sonra, meselenin siyasileştirildiği konusuna da değinerek “Daha sonra gündeme getirilen askeri araştırmalar konusundaki iddiaların hepsi sahte ve uydurma belgelere dayanıyor. Maksat İran’ın UAEA’nın kendisinin de barışçıl olduğunu teyit ettiği nükleer programının kuşkulu olduğu imajını oluşturmak” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.