HaberlerİranOrtadoğu

UAEK’nın son raporu barışçıl nükleer çalışmaları doğruladı

İran İslam Cumhuriyeti Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) nezdindeki temsilcisi Kurumun İran nükleer faaliyetleri ile ilgili yayınladığı raporu, İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu teyit eden, rapor olarak değerlendirdi.

Sultaniye, Pazartesi gününde yayımlanan Muhammed El Baradei’nin raporu olağan ve tekrar olduğunu dile getirerek, söz konu raporun eski raporlarla farkı ise İran’ın ikinci nükleer tesisleri Fordo hakkındaki bilgiler olduğunu söyledi.

Sultaniye, yeni raporda, BM müfettişlerinin hiçbir sorunla karşılaşmadan İran’ın ikinci uranyum zenginleştirme tesisi olan Fordo’da inceleme ve denetlemelerde bulunduğunu, bu bağlamda da İran’ın nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl olduğuna bir kez daha vurgu yapıldığını belirtti.

Aliasger Sultaniye, raporda, İran’ın, düşük ölçüde zenginleştirilmiş bin 763 Kg uranyum ürerttiğini, ayrıca, Fordo tesislerinde herhangi bir santrifüj yerleştirilmediği şeklindeki bilgileri de yer aldığını kaydetti.

UAEK nezdindeki İran İslam Cumhuriyeti’nin temsilcisi, NPT anlaşmasının esasında İran İslam Cumhurtiyeti’nin UAEK ile nükleer işbirliği devam edeceğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.