FilistinHaberlerOrtadoğu

Üçlü zirve tehlikesine dikkat etmek gerekir

Filistin Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr, parlamento binasının ve evlerinin hedef alınmasına rağmen milletvekillerinin Gazze Savaşı sırasında görevlerini hakkıyla yerine getirdiklerini söyledi.

Filistin Parlamentosu’nun Siyonist işgal güçleri tarafından bombalanmasının birinci yıldönümü vesilesiyle dün (2 Ocak Cumartesi) Gazze kentindeki Reşad Eş-Şeva Salonu’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Bahr, “Savaş boyunca milletvekilleri halkla birlikteydi. Savaş bittikten sonra da onlarla birlikte Gazze sokaklarındaki yıkıntıları temizlediler” dedi.

Filistin Parlamentosu’nun en zor şartlarda ve savaş sırasında dahi görevine devam ettiğini bildiren Bahr, bu süreçte yüzlerce karar alındığını belirterek, 31 Aralık’ta 2010 yılı bütçesinin de onaylandığını sözlerine ekledi.

Bahr, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’a bağlı milis güçlerinin Batı Yaka’da Hamas milletvekillerinin ve Filistin Parlamentosu Başkanı Dr. Aziz Duveyk’in görevlerini yerine getirmek üzere parlamento binasına girmelerine izin vermemesini de kınadı.

Abbas’ın Filistin Parlamentosu yerine Merkez Konseyi’ne meşruiyet kazandırma çabalarını da eleştiren Bahr, “Abbas’ın Merkez Konseyi’nin Filistin Parlamentosu’nun görev süresini uzatmasından bahsetmesi akıl almaz bir saçmalıktır. Filistin Parlamentosu seçimler yapılana kadar görevini yürütmeye devam edecektir” dedi.

Sağlıklı şartlarda ve şeffaf bir seçim yapılmasını istediklerini kaydeden Bahr, hilesiz gerçekleştirilecek bir seçimde Hamas’ın oyların büyük çoğunluğunu alacağından emin olduklarını ifade etti.

Siyonist işgal hükümeti başkanı Benyamin Netanyahu’nın müzakere sürecinin yeniden başlaması için Mübarek ve Abbas’ın da katılımıyla üçlü bir zirve yapılması önerisine de değinen Bahr, bunun bölünmüşlükten yararlanarak Kudüs’ü Yahudileştirme ve daha çok Yahudi yerleşim birimi inşa etme çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.