AvrupaHaberler

Ukrayna-Rusya sınırına yapılacak duvar 500 milyon dolara mal olacak

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, 2 bin kilometre uzunluğundaki Rusya sınırına yapılması planlanan ‘duvar’ın maliyetinin 517 milyon dolar olacağını ve dört yılda tamamlanacağını söyledi. Rusya’dan topraklarına asker ve tank geçişi gerçekleştiğini iddia eden Ukrayna, sınıra duvar çekme projesini 3 Eylül’de açıklamıştı. Proje ilk duyurulduğunda maliyet 100 milyon dolar olarak belirlenmişti.

Ukraynalı milyarder Ihor Kolomoisky, duvar projesine 124 milyon dolar bağışlayacağını duyururken, Başbakan Yatsenyuk da Avrupa Birliği’nin duvar projesine 20 milyon dolar vermeyi kabul ettiğini iddia etti. Ancak Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, 25 Kasım tarihinde duvar projesini “kabul edilemez” diye niteleyerek, “Duvar insanlar ve ailelerinin kaderlerini mahvediyor. ‘Otak Avrupa Evi’ düşüncesi güçlendirilmelidir” ifadesinde bulunmuştu.

Rusya en başından beri projeye karşı çıkarken Federal Sınır Gelişimi Ajansı Başkanı Konstantin Busygin, “Bir zamanlar Almanya bir duvarla ayrılmıştı. Ukrayna’ya da duvar yapılırsa bu geçici olacaktır, eninde sonunda yıkılacaktır” diye konuştu. ‘Duvar’ projesi betondan değil, tel örgülerden oluşacak. Tellerin yanlarına ayrıca iki metre derinliğinde ve dört metre genişliğinde hendek kazılması planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.