AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Ukrayna’da ABD askerleri tatbikat yapacak

Ukrayna’nın batısında 200 Amerikan askerinin de katılacağı bir NATO tatbikatı yapılacak.

ABD Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, önümüzdeki hafta Ukrayna’nın batısında başlayacak NATO tatbikatına 200 Amerikan askeri katılacak. Ukrayna’nın doğusunda başlayan krizden bu yana ilk defa Amerikan askerleri Ukrayna topraklarında askeri manevra yapıyor.

ABD Devlet Başkanı Barak Obama, Estonya’nın başkenti Tallinn’de yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna’daki tutumunun tüm Avrupa’da barışı tehdit ettiğini, ülkesinin tüm NATO müttefiklerinin askeri aksiyonlarını destekleyeceğini söyledi.

Ukrayna’nın batısında her yıl yapılan ‘Rapid Trident’ isimli tatbikata 15 ülke askerleri katılıyor. Pentagon sözcüsü Steve Warren tarafından yapılan açıklamada, bu tatbikatın barışın güvenliğini sağlamak için yapıldığı ve hiç mermi atılmadığı belirtildi.

Tatbikata katılan askerler, önümüzdeki haftadan itibaren 26 Eylüle kadar, konvoy operasyonları, devriye görevleri ve bombaların etkisiz hale getirilmesi gibi alıştırmalar yapacaklar. Rusya, NATO tatbikatını bir provokasyon olarak değerlendirdi.

ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna Ordusuna miğfer, uyku tulumu, ceket, radyo, korunma araçları ve benzeri askeri malzeme gönderileceği kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.