AvrupaHaberler

Ukrayna’da AGİT Zİrvesi polis şiddeti tartışmalarının gölgesinde başladı

Ukrayna’nın ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi AB yanlısı protestoların gölgesinde başladı.

Başkent Kiev’de zirvenin düzenlendiği binanın çevresinde gösteri düzenleyen AB taraftarları polisin protestoculara sert müdahalesine tepki gösterdi.

Eylemciler seslerini zirveye katılan yabancı bakanlara da duyurmak istiyor:

“Konferansa katılmak için gelen yabancı bakanlarla görüşmek için buradayız. Onlara cumhurbaşkanlığı binasının önündeki eylemleri takip eden gazetecilerin tam olarak neler yaşadığını anlatmak istiyoruz. Polisin gazetecilerin işini yapmasına nasıl engel olduğuna dair fotoğraflar taşıyoruz.”

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, eylemlerde gazetecilerin şiddete maruz kalmasını toplantılarda gündeme getirdiklerini kaydetti:

“Ukrayna AGİT ofisine ve Dışişleri Bakanı Leonid Kozhara’ya gazetecilere düzenlenen saldırılarla ilgili endişelerimi dile getiren bir mektup yazdım. Euronews kameramanının uğradığı saldırı ile ilgili de sesimi yükselttim. Eylemler sırasında en az 40 gazeteci Ukrayna güvenlik güçleri tarafından darp edildi.”

Zirvenin açılışında bir konuşma yapan Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov, protestocuların taleplerinin hükümet tarafından anlaşıldığını ifade etti.

AGİT Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.