AvrupaHaberler

Ukrayna’da bir Lenin heykeli daha yıkıldı

Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti olan Harkov’da bulunan Lenin heykeli Kiev yanlıları tarafından yıkıldı

Ukrayna’nın Harkov kentinde bulunan Lenin heykeli Kiev yanlısı gruplar tarafından yerinden devrildi. Heykelin devrilmesini coşkuyla karşılayan Rusya karşıtı Ukraynalılar, tezahüratlar yaptı.

Şubat ayında Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in görevden ayrıldığı dönemde Rusya yanlısı göstericiler heykeli korumuştu.

Büyük ölçüde Rusça’nın konuşulduğu Harkov, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk’tan farklı olarak son şiddet olaylarının dışında kalmıştı. Harkov, Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti olma özelliğini taşıyor.

Donetsk ve Lugansk’ta Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna yönetimi arasında birkaç haftadır kırılgan bir anlaşma yürürlükte.

Ukrayna’nın Harkov Belediye Başkanı Gennadiy Kernes, dün gece bir grup tarafından sökülen Lenin heykelinin tamir edilme imkanı olmaması halinde yenisinin yapılacağını söyledi.

Harkov kentindeki Özgürlük Meydanı’nda bulunan Lenin heykelinin dün gece bir grup vatandaşlar tarafından sökülmesine ilişkin basın toplantısı düzenleyen Kernes, eylemcilerin Lenin’in heykelini sökmesinin suç unsuru oluşturduğunu kaydederek, emniyet görevlilerinden suçluların tespit ederek, ülkedeki yasalar çerçevesinde cezalandırılmasını istedi.

Kernes, kendisinin sağlık sorunundan dolayı dün, eylemcilerin Lenin heykelinin sökülmesine engel olamadığını kaydederek, bu heykelin Özgürlük Meydanı’nın mimarisinin bir unsuru olduğunu iddia etti.

Kernes, sözkonusu heykelin yerinden sökülmesini isteyenlerin Harkov’daki durumu gerginleştirmek istediğini ileri sürerken, “zaten, heykeli sökenlerin çoğunluğu başka kentten gelen vatandaşlardı” ifadesini kullandı. Kernes, Lenin heykelini yeniden dikeceği vaadinde bulunurken, “Eğer, bu heykelin yeniden onarılması mümkün olmazsa o zaman Lenin’in heykelini yeniden yaptıracağız” ifadesine yer verdi.

Harkov Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada da Lenin heykelinin sökülmesine ilişkin suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi. Açıklamada, dün gece meydanda toplanan 300’e yakın vatandaşın holiganlık yaparak, Lenin heykelini yerinden söktüğü kaydedilirken, bu vatandaşların hareketlerinin yasadışı olduğu ifade edildi.

Dün gece Harkov’un baş meydanındaki Lenin heykeli önüne toplanan 300’e yakın vatandaş, demir kesici aletlerle 2 saat boyunca heykelin ayak kısmını kesmesinin ardından iplerle çekerek devirmiş, heykelin ayakkabısının bulunduğu yere ise ise 3 Ukrayna bayrağını dikmişti. Heykeli söken vatandaşlar, heykelin kaidesinin üzerine de “Ukrayna’ya şerefler” yazısı ile ülkenin ulusal armasını oyarak yazmıştı.

Harkov’un merkezindeki meydanda bulunan ve 12 metreli mermer kaidenin üzerine yerleştirilen Lenin’in bronzdan yapılan 8,5 metrelik heykeli, Harkov kentinin kuruluşunun 300. yılı etkinlikleri çerçevesinde eski Sovyetler Birliği döneminde, 1963 yılında dikilen heykel, Ukrayna’daki en yüksek Lenin heykeli olarak biliniyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.