AvrupaHaberler

Ukrayna’da çatışmalar sürüyor: 8 asker öldü

Ukrayna’daki çatışmaların durması için dün Minsk’te ateşkes konusunda anlaşıldı. Ateşkesin yarın uygunlanması bekleniyor ancak çatışmalar sürüyor. Son yirmidört saatte 8 Ukrayna askeri öldürüldü.

Ukrayna’nın doğusunda hükümet birlikleriyle Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında son 24 saatte çıkan çatışmalarda 8 askerin öldüğü, 34’ünün de yaralandığı bildirildi.

Doğudaki ayrılıkçılara karşı sürdürülen operasyonların yönetildiği Terörle Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada, son 24 saatte ayrılıkçıların aralarında yerleşim alanlarının da bulunduğu çeşitli noktalara 40 saldırı düzenlediği belirtildi.

Ayrılıkçıların Debaltsevo, Sçastye, Tokovka ve Krimsk kasabalarını hedef aldığı kaydedilen açıklamada taraflar arasında 15 Şubat’ta başlayacak ateşkese iki gün kala çıkan çatışmalarda 8 askerin öldüğü, 34 askerin de yaralandığı ifade edildi.

Ukrayna’nın doğusundaki gerginliğin yeniden tırmanışa geçmesi üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen hafta Petro Poroşenko ve Vladimir Putin ile görüşmelerde bulunmuştu. Alman, Fransız, Ukraynalı ve Rus liderler, dün de Belarus’un başkenti Minsk’te gece boyunca yaptıkları görüşmelerin ardından, 15 Şubat itibarıyla ülkenin doğusunda ateşkesin sağlanması için mutabakata varmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.