AvrupaHaberler

Ukrayna’nın eski başbakanı ülkeyi 15 milyar Euro zarara uğratmakla suçlandı

Ukrayna Başbakanı Nikola Azarov, hapiste bulunan eski başbakan Yulia Timoşenko’nun Rusya ile imzaladığı doğalgaz anlaşması nedeni ile ülkenin kaybının 15 milyar Euro’ya ulaştığını söyledi.

Timoşenko’nun haksız yere tutuklandığı konusunda Alman basınının sorularını cevaplayan Azarov, “Timoşenko, Rusya ile meşru olmayan bir anlaşma imzaladığı için Ukrayna halkı çok büyük ekonomik kayıp yaşadı.” dedi.

Bir politikacının nasıl bu kadar büyük bir hata yapabileceğini anlayamadığını kaydeden Azarov, “Burada kayıp 15 milyar Euro’nun üzerinde. Herhangi bir siyasi motivasyonla olayı değerlendirmek imkansız.” eleştirisi getirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç de, Rusya ile imzalanan 10 yıllık doğalgaz anlaşmasının ülkeyi öldürdüğünü, her yıl ek 6 milyar dolar ödeme yapmak zorunda kaldıklarını ifade etmişti.

Halen hapishanede tutulan eski Başbakan Timoşenko ile 2009’da böyle bir anlaşmanın nasıl imzalandığını anlayamadıklarını ifade eden Yanukoviç, “Kaybettiğimiz her rakam Ukrayna vatandaşlarına sıkıntı olarak dönüyor. Bu anlaşma bizi öldürüyor. Ukrayna bin metreküp için 510-515 dolar ödeme yapıyor. Bu piyasa fiyatları değil.” eleştirisi getirmişti.

Yanukoviç’e göre Rusya’nın Timoşenko’yu ikna için nasıl bir yöntem kullandığı belirsiz. İmzalanan anlaşma konusunda ise kendi ulusal çıkarlarını koruyan Moskova suçlu değil.

Timoşenko 11 Ekim’de görülen davada ülkeyi 186 milyon dolar zarara uğrattığı gerekçesi ile 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ukrayna mahkemeleri Rusya ile imzalanan anlaşmanın Timoşenko’nun yetki sınırını aştığı ve ülkeyi ekonomik dar boğaza soktuğuna hükmetmişti.

Rusya ve Ukrayna arasında 2009’da imzalanan anlaşma nedeni ile Ekim 2011’den bu yana hapishanede tutulan Timoşenko suçlamaları reddediyor ve kararı siyasi olarak değerlendiriyor.

Batılı ülkeler Timoşenko’nun yargılanmasını ve hapis cezası verilmesini kınarken, Putin de yaptığı değerlendirmede Ukrayna liderinin neden tutuklandığını anlayamadığını ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.