FilistinHaberlerOrtadoğu

Ulusal Meclis’in kötüye kullanılmasından korkuyoruz

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan’daki siyasi sorumlusu Ali Bereke, Hamas Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal başkanlığındaki heyetin Kahire’ye Filistin’deki genel durumu ve diyalog görüşmelerinin gelecek turunu başarıya ulaştıracak yolları görüşmek üzere gittiğini söyledi.

Bereke, “Hamas, Filistin’deki bölünmüşlüğe son vermek ve Filistin ulusal uzlaşmasının imzalanmasına gidecek yolu kolaylaştırmak için çalışmaktadır” dedi.

Ali Bereke şunları söyledi: “Mısır heyetinin Şam’a yaptığı son ziyaret sırasında Mısırlı kardeşler bize bazı öneriler getirdiler. Bunların arasında gelecek yılın başında parlamento ve başkanlık seçimlerinin yapılması var. Hamas heyeti Kahire’ye bunları görüşmeye ve Mısırlı yetkililerle Filistin’deki genel durum hakkında görüş alışverişinde bulunmaya gidiyor.”

Hamas’ın Ramazan Bayramı’ndan sonra anlaşma imzalanmasını istediğini kaydeden Bereke, Filistin halkının tahammül gücünün kalmadığını söyledi.

Hamas Hareketi’nin ulusal uzlaşının sağlanmasını arzu ettiğini ve bu nedenle Mısırlı yetkililer nezdinde girişimde bulunduğunu belirten Bereke, bir sonraki diyalog görüşmelerinin sadece Hamas ve Fetih arasında olmayacağını ve görüşmelere diğer Filistinli grupların da katılacağını hatırlattı.

Ramallah Yönetimi başkanı Mahmud Abbas’ın son günlerde Filistin Ulusal Meclisi’ni toplama girişimine de değinen Bereke, “Biz Ulusal Meclis’in Ramallah’ta toplanmasının yol açacağı sonuçlardan korkuyoruz. Çünkü bu kanuna aykırı bir uygulama. Ulusal Meclis’in ve Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi’nin gelecek aylarda işgalciyle Ramallah Yönetimi arasında ‘nihai çözüm’ anlaşması imzalanması için kullanılmasından kaygı duyuyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.